Organizator:

Szkice Architektoniczne. Do źródeł witalności – czyli woda w architekturze

Podziel się

Umiejętność szkicowania to technika coraz bardziej zapomniana przez uczniów, a później studentów architektury i architektów, wypierana przez programy graficzne. A przecież prawdziwe pomysły rodzą się w głowie i w pierwszej kolejności przenoszone są na papier w celu ich utrwalenia - przekonuje Bartosz Jarosz, Przewodniczący Wielkopolskiej Okręgowej Izby Architektów RP.

 

Celem KONKURSU jest pokazanie umiejętności warsztatowych studentów kierunków architektonicznych uczelni wyższych oraz uczniów szkół średnich, posługujących się techniką tradycyjną. Hasło przewodnie tegorocznego konkursu Szkice Architektoniczne to „Do źródeł witalności – czyli woda w architekturze”.

ORGANIZATOR i PARTNERZY oczekują od uczestników KONKURSU, spontanicznego, intuicyjnego zapisu ich własnych emocji, w formie artystycznej wypowiedzi wykorzystującej cały zestaw właściwych rysunkowi środków wyrazu. Tegoroczne hasło niech będzie możliwie szeroko rozumianą inspiracją. Twórcze, nieoczywiste prace mają unaocznić, jak różnie można rozumieć te słowa. Ważne w  KONKURSIE jest pokazanie, jak bogaty jest język sztuki, jaka różnorodność tkwi w kreatywnym podejściu do tematu, jaką wartość niesie artystyczna brawura.

Prace, wykonane techniką tradycyjną, powinny uwzględniać aktualne zagadnienia dbałości o środowisko naturalne, której przejawem może być kreowanie odpowiedzialnej i funkcjonalnej architektury obiektu bądź przestrzeni. 10 nominowanych prac, ocenionych przez eksperckie Jury, awansuje do ścisłego finału. W trakcie targów BUDMA ogłoszeni zostaną zwycięzcy konkursu. 

ORGANIZATORZY:

Grupa MTP wraz z partnerami - Izbą Architektów Rzeczypospolitej Polskiej oraz SARP Oddział Poznań zapewniają obsługę merytoryczną KONKURSU i profesjonalne jury oraz promocję KONKURSU. Patronem honorowym tegorocznej edycji KONKURSU jest architekt i malarz Rafał Lisiak.

TECHNIKA PRACY: 

  • praca wykonana techniką tradycyjną (ołówkiem, rapidografem, piórem, markerem czy kredką)
  • liczba kolorów: dowolna

FORMAT PRACY:

  • arkusz A2, wersja wzmocniona (np. tekturą)

OCENA PRACY:

  • walory wizualne i estetyczne
  • nowatorstwo i wrażliwość wykonanej pracy konkursowej
  • artystyczna wypowiedź wysmakowana formalnie, precyzyjna i wystudiowana
  • praca wykorzystująca cały zestaw właściwych rysunkowi środków wyrazu

Laureaci konkursu w 2024 roku

Laureatem trzeciego miejsca została Dagmara Kamińska z Politechniki Poznańskiej.
Uzasadnienie: Za minimalistyczną grę światła i cienia, a także interesujące operowanie płaszczyzną.


Miejsce drugie zajął Miłosz Owsianowski reprezentujący II LO w Krakowie.
Uzasadnienie: Za ilustracyjną, metaforyczną wizję, łączącą w sobie przeszłość i przyszłość.


Laureatem pierwszego miejsca został Szymon Bagniewski z Liceum Sztuk Plastycznych w Bydgoszczy.

Uzasadnienie:
Za pełne ekspresji wykonanie oraz indywidualne podejście do techniki rysunkowej, a także zróżnicowanie materii i dobór obiektu.


Publiczność w głosowaniu internetowym wyróżniła Szymona Musiałowskiego z Politechniki Poznańskiej.

Regulamin Konkursu