Organizator:

Prelegenci

Maciej Frąckowiak

Socjolog
UAM

Maciej Frąckowiak

Socjolog
UAM
Socjolog, doktor nauk społecznych, adiunkt na Wydziale Socjologii UAM w Poznaniu oraz wykładowca w Katedrze Projektowania SWPS w Warszawie.

Badacz miasta, kultury wizualnej i zagadnienia edukacji w kulturze. Autor i redaktor tekstów oraz książek naukowych i popularyzatorskich o tej tematyce. Redaktor działu badawczego czasopisma o kulturze i projektowaniu Notes na 6 tygodni.

Jakub Głaz

Architekt

Jakub Głaz

Architekt
Krytyk architektury, publicysta, animator działań przestrzennych.

Zajmuje się popularyzacją i krytyką architektury w mediach specjalistycznych i ogólnotematycznych. Autor i kurator wystaw architektonicznych. Dwukrotny laureat nagrody dziennikarskiej Izby Architektów RP.

Yuki Ikeguchi

Partner KKAA Paris
Kengo Kuma and Associates

Yuki Ikeguchi

Partner KKAA Paris
Kengo Kuma and Associates
Yuki Ikeguchi dołączyła do Kengo Kuma and Associates w 2002 roku. W 2012 roku została partnerem i wiceprezesem wykonawczym KKAA Paris.

Odegrała kluczową rolę w prowadzeniu wielu dużych projektów za granicą, ze szczególnym uwzględnieniem projektów publicznych i kulturalnych w Europie.

Projekty, którymi kierowała, obejmują:

  • The Opposite House w Pekinie,
  • The Exchange Market and Library w Sydney,
  • Truffer Headquare Office w Vals w Szwajcarii,
  • Muzeum Sztuki Nowoczesnej Odunpazari w Turcji,
  • Muzeum HC Andersena w Odense w Danii.

Obecnie zarządzana przez nią projekty obejmują Dom Kultury Wody w Kopenhadze i wielofunkcyjny kompleks biurowy Welcome Terrazze Verdi w Mediolanie.
Aktywnie uczestniczy w konferencjach międzynarodowych, wykładach w instytucjach edukacyjnych i kulturalnych.

Izabela Małachowska-Coqui

partner
Coqui Malachowska Coqui Städtebau Landschaftsarchitektur

Izabela Małachowska-Coqui

partner
Coqui Malachowska Coqui Städtebau Landschaftsarchitektur
W ramach pracy biura zajmuje się dziedziną projektowania terenów przestrzeni miejskiej zarówno w zakresie urbanistycznym, jak i realizacji projektów budowlanych.

Szczególnym punktem ciężkości pracy są projekty z partycypacją mieszkańców oraz zadania mające na celu upowszechnianie wiedzy i dyskusję na tematy z dziedziny urbanistyki, architektury i architektury krajobrazu. Od ponad 20 lat management wodami opadowymi stanowi stały element koncepcji projektowanych w pracowni przestrzeni.

Reprezentowała Polskę na IX Międzynarodowym Biennale Architektury w Wenecji w 2004 roku.

Współautorka nagrodzonych projektów m.in. Park Odkrywcy Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, Plaza der Encarnation w Sevilli, Osiedle Geisbergstr w Berlinie.

Inicjatorka i organizatorka Warszawskich Rozmów Architektonicznych - cyklu polsko-niemieckich konferencji dotyczących interdyscyplinarnego projektowania miasta.

W 2019 roku nominowana do tytułu „Osobowości 25-lecia“ magazynu Architektura-Murator.

Prowadzi portal tematyczny "projekt Zielone Miasto".

Zbigniew Maćków

architekt
Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej

Zbigniew Maćków

architekt
Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej
Ukończył WA PWr (1996) i Kingston School of Architecture (1994). Założyciel obecnie 60-cio osobowego biura Maćków Pracownia Projektowa (1995).

Najważniejsze nagrody: Honorowa Nagroda SARP 2020, Honorowa Nagroda SARP o/Wrocław, 2 x „Życie w architekturze”, nagroda roku SARP, 4 x Grand Prix „Piękny Wrocław”, 4 x finalista World Architecture Festival, Nagroda Województwa Śąskiego, 2 x Grand Prix DOFA, 2 x nominacja i shortlista Mies van der Rohe Award, Złoty Medal Biennale Leonardo 2009 i ponad 50 nagród w konkursach architektonicznych.

Przewodniczący Rady DSOIA (2010-2018), wiceprzewodniczący KSK przy ZG SARP, uczył: PWr, UWr, Solvay Brussels School (1998-2008). Współinicjator i uczestnik projektu modelowego osiedla Nowe Żerniki, kurator architektury podczas ESK Wrocław 2016. Założyciel think tanku Gęsto (przyszłość zamieszkiwania) i startupu „diffeRent” (mieszkanie jako usługa). Prywatnie: nieporadny ojciec 4-ki, psiarz, biegacz, motocyklista.

Joanna Rayss

dr inż. arch. krajobrazu
Rayss Group Sp. z o.o.

Joanna Rayss

dr inż. arch. krajobrazu
Rayss Group Sp. z o.o.
Ekspertka w zakresie wdrażania elementów Zielonej Infrastruktury Miasta oraz Systemów Powierzchniowej Retencji Miejskiej jako narzędzi w adaptacji do zmian klimatu.

W 2018 r. otrzymała tytuł doktora nauk technicznych na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej broniąc dysertację pt. Zielona infrastruktura miasta a wody opadowe. Potencjał zrównoważonego rozwoju Gdańska. Współautorka książki: ‘System powierzchniowej retencji miejskiej w adaptacji miast do zmian klimatu – od wizji do wdrożenia’, wydanej w 2019 roku przez Wydawnictwo Politechniki Gdańskiej, pod redakcją Magdaleny Gajewskiej. Autorka licznych artykułów prasowych i internetowych popularyzujących tę problematykę.

Pracując jako specjalistka ds. małej retencji w gdańskiej spółce komunalnej Gdańskie Wody, dzięki opracowaniu autorskich narzędzi projektowo-organizacyjnych, miała okazję wpływać na zmianę miejskiej polityki zarządzania wodą opadową w kierunku większego wykorzystania zasad ekohydrologii, ekologii miasta oraz usług ekosystemów. Współpracuje z Wydziałem Wzornictwa i Architektury Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku w zakresie edukacji studentów w tematyce projektowania opartego o ekosystemy i proekologicznego zagospodarowania wody opadowej. Prezeska Stowarzyszenia Architektury Krajobrazu w latach 2022-23.

Joanna to przede wszystkim projektantka. W latach 2009 -2020 prowadziła autorską pracownię projektową Zieleniarium. Od 2019 wspólniczka w Rayss Group Sp. z o.o. Specjalizuje się w projektowaniu terenów publicznych, zieleni osiedlowej oraz rozwiązań z zakresu Nature based Solutions i Ecosystem based Solutions.  

dr Kasper Jakubowski

Dyrektor Merytoryczny i współtwórca
Forest Maker

dr Kasper Jakubowski

Dyrektor Merytoryczny i współtwórca
Forest Maker
Architekt krajobrazu, edukator i renaturyzator (jeden z zawodów przyszłości).

Twórca roślinnych instalacji artystycznych - realizuje projekty na styku ekologii, architektury i sztuki. Autor książki "Czwarta przyroda: sukcesja funkcji i przyrody nieużytków miejskich" (2020). Projektant zieleni na kilkudziesięciu osiedlach w Polsce (m. in. nagrodzonej zieleni na osiedlu Nowy Strzeszyn w Poznaniu). Autor scenariusza i ilustracji do ścieżki o czwartej przyrodzie na Kopcu Powstania Warszawskiego w Warszawie. Wspólnie z deweloperem UWI Inwestycje otrzymał nagrodę w konkursie "Zaprojektowane po Ludzku" za posadzenie lasów kieszonkowych w Poznaniu. Autor standardów zieleni miejskiej dotyczących zakładania stref biocenotycznych w miastach. Od lat wypracowuje i wdraża zasady regeneracyjnego projektowania i rozwiązań opartych na naturze.

Marek Kaszyński

przewodniczący
Małopolska Okręgowa Izba Architektów RP

Marek Kaszyński

przewodniczący
Małopolska Okręgowa Izba Architektów RP
Architekt IARP i SARP. Od 2023 Przewodniczący Rady Małopolskiej Okręgowej Izby Architektów RP.

Od 2016 pełnomocnik Zarządu Głównego SARP ds. statutowo-regulaminowych. W latach 2012-2019 Skarbnik Oddziału a w latach 2019-2023 Prezes Oddziału krakowskiego SARP. Od 2016 prowadzi autorską pracownię Marek Kaszyński Studio Architektoniczne.

Autor lub współautor kilkudziesięciu projektów z zakresu architektury mieszkaniowej, użyteczności publicznej, zabytkowej. Sędzia i sekretarz konkursowy brał udział w przygotowaniu i organizacji konkursów między innymi na krakowskie Centrum Literatury i Języka „Planeta Lem” (2018), Centrum Muzyki (2020), zespół budynków Akademii Muzycznej (2022), czy przebudowę dawnego hotelu „Cracovia” (2023). Komisarz Międzynarodowego Biennale Architektury w Krakowie w latach 2015, 2017 i 2019 oraz organizator w latach 2021 i 2023. Organizator konferencji MPOIA 2023. Od 2013 roku inicjator i kurator cyklu „Spotkanie z Mistrzem” w SARP Oddział Kraków. Autor publikacji naukowych i popularnonaukowych z dziedziny architektury.

Zasiada w Radzie Pracodawców Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej (od 2022), Radzie Interesariuszy Zewnętrznych Wydziału Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (od 2023) oraz Małopolskiej Wojewódzkiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej (od 2024). Odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi (2023), Odznaką „Honoris Gratia” Miasta Krakowa (2023), Srebrną Odznaką IARP (2022), Brązową Oznaką SARP (2015), Złotą Oznaką SARP (2017).

 

Marcin Brataniec

Założyciel i główny projektant
eM4. Pracownia Architektury. Brataniec

Marcin Brataniec

Założyciel i główny projektant
eM4. Pracownia Architektury. Brataniec
Członek SARP Oddział Kraków, sędzia konkursowy SARP. Wiceprezes Oddziału Kraków ds. twórczości.

Absolwent Politechniki Krakowskiej (dyplom 1996). Założyciel i główny projektant eM4 . Pracownia Architektury . Brataniec

Członek SARP Oddział Kraków, sędzia konkursowy SARP. Wiceprezes Oddziału Kraków ds. twórczości.

Ekspert Nagrody Architektonicznej Polityka. Autor tekstów krytycznych i naukowych z dziedziny architektury.
Kurator wystaw i moderator  Biennale Architektury w Krakowie.

Laureat Medalu Olimpijskiego MKOL. Laureat wielu konkursów architektonicznych, w tym 14 pierwszych nagród.

Jego realizacje były wielokrotnie nagradzane i publikowane m.in.: Rewitalizacja Starówki Miasta Gorlice ( Contemporary Landscape Architecture in Visegrad Countries 2013, Nominacja Public Space 2014, publikacja Landscape Architecture Europe 2015, nagroda w konkursie Życie w Architekturze 2015 w kategorii przestrzeń publiczna), Plac targowy w Mszanie Dolnej (nominacja Mies van der Rohe Award 2015), Pawilon edukacyjny w Warszawie (Nagroda Główna i wyróznienie specjalne w

konkursie Polskie Cement 2020, Nagroda Prezydenta w.st. Warszawy w kategorii przestrzeń publiczna, Grand Prix konkursu Nagroda Architektoniczna Polityki, LILA AWARD 2021 shortlist)

Dwukrotnie Nagroda Główna konkursu Polski Cement (2020, 2021)
Dwukrotnie nominowany do Mies Award (2015, 2022)

Jan Piotrowski

Pełnomocnik Prezydenta
m.st. Warszawy ds. Wisły

Jan Piotrowski

Pełnomocnik Prezydenta
m.st. Warszawy ds. Wisły
Od początku pracy w samorządzie związany i zaangażowany w kwestię warszawskiego odcinka Wisły. Najpierw jako inspektor a następnie specjalista do spraw komunikacji społecznej.

W ramach zadań realizowanych pierwotnie w Biurze Marketingu m.st. Warszawy od 2015 roku zaangażowany we współtworzenie, koordynację i opiekę nad kampanią edukacyjną Dzielnica Wisła, Warszawski Plażowy... Od 2020 roku w Zarządzie Zieleni m.st. Warszawy pełni funkcję Pełnomocnika Prezydenta ds. Wisły. Do priorytetowych wyzwań codziennej pracy należy współpraca z organizacjami pozarządowymi w ramach Branżowej Komisji Dialogu Społecznego, mieszańcami i przedsiębiorcami. Oprócz bieżących obowiązków związanych z promocją i animacją oraz edukacją na temat walorów przyrodniczych i rekreacyjnych Wisły w Warszawie, wspieram zadania inwestycyjnych w ramach przebudowy otoczenia Portu Czerniakowskiego i Żerańskiego, angażuje się w rozwój stołecznej żeglugi pasażerskiej oraz tworzenie i modernizacja przestrzeni i warunków do działań w ramach aktywności kulturalnych, edukacyjnych i rekreacyjnych nad Wisłą w Warszawie.

Z wykształcenia socjolog kultury zainteresowany zjawiskami społecznymi o charakterze miastotwórczym, sposobami wspierania pozaekonomicznej aktywizacji przestrzennej i metodami pozaekonomicznej witalizacji. W powierzonych zadaniach zawodowych najbardziej docenia ich interdyscyplinarność.

 

Bartosz Jarosz

architekt
Neostudio Architekci

Bartosz Jarosz

architekt
Neostudio Architekci
Architekt IARP Poznań.

Urodzony w 1977 w Zielonej Górze
1997-2001 studia na Politechnice Poznańskiej, Wydział Architektury
2001-2002 studia we Francji na Ensais (Ecole Nationale Superieur des Arts et Industries de Strasbourg)
od 1998 - praca w biurach projektowych w Poznaniu i Strasbourgu.
2005 - założenie Neostudio Architekci
2011-2017- Działalność dydaktyczna na Wydziale Architektury Politechniki Poznańskiej, Zakład Urbanistyki.
Laureat wielu nagród w projektach studenckich oraz wraz z Pawłem Świerkowskim w konkursach architektonicznych realizacyjnych i studialnych.
Obecnie Partner w Spółce Neostudio Architekci Świerkowski Jarosz Sp.P.

Neostudio Architekci zostało założone oficjalnie w 2005 roku jako efekt wieloletniej współpracy architektów: Bartosza Jarosza i Pawła Świerkowskiego. Dzięki współpracy z wieloma nagradzanymi biurami projektowymi, Paweł i Bartosz nabyli rozległe doświadczenie pozwalające kreować estetyczne i efektowne kosztowo rozwiązania dla swoich klientów. Pracownia konsekwentnie rozszerza aktywność, podejmując nowe wyzwania w zakresie skali, funkcji, skomplikowania i lokalizacji projektu. Wsparta doświadczeniem i wiedzą współpracujących architektów oraz inżynierów branżowych, oferuje pełny zakres usług projektowych, inżynierskich, kosztorysowych i analitycznych. Gwarantuje dbałość o zapewnienie najwyższej jakości usług i dotrzymanie wyznaczonych umowami terminów.
Ważniejsze nagrody i projekty:
2009
Konkurs realizacyjny na projekt budynku Nowego Teatru w Warszawie
Wyróżnienie - neostudio architekci z zespołem
2010
Nagroda SARP roku 2009 za najlepszą realizacją w Polsce wzniesioną z wykorzystaniem środków publicznych
Nagroda Jana Baptysty Quadro Prezydenta Miasta Poznania dla Biblioteki Uniwersytetu Adama Mickiewicza
- najlepszego budynku powstałego w 2009 roku
2010-2011
Centrum Sportowo-Rekreacyjne SiloCenter
2012-2015
Hala Sportowa AWF z pomieszczeniami dydaktycznymi w Poznaniu
2014-2016
Projekt Zespołu Biurowo - Mieszkaniowego przy ul. Szwajcarskiej - Dymka w Poznaniu
2016
Projekt budynku mieszkalnego ul. Dymka w Poznaniu.
2019-2020
Kamienica ul. Sienkiewicza w Poznaniu
2017-2020
Projekty Rewitalizacyjne w m. Wieleń
- Rynek Nowe Miasto,
- Targowisko miejskie,
- Przystanek Edukacja,
- Bulwary nad Notecią.

Andrzej Poniewierka

dr inż. architekt

Andrzej Poniewierka

dr inż. architekt
Nauczyciel akademicki na Wydziale Architektury i Urbanistyki Politechniki Wrocławskiej od 1971 roku.

Łączył pracę dydaktyczno-naukową z praktyką projektową w biurze Balneoprojekt Oddział Wrocław, KMSP GmbH w Dreźnie i Wrocławiu oraz KMP Poniewierka Sp. z o.o.

Zainteresowania naukowe związane były z problematyką biourbanistyki a szczególnie aeracją zespołów mieszkaniowych. Efektem tych badań była praca doktorska pt. Wpływ ruchu mas powietrza na wybór optymalnej struktury przestrzennej i funkcji terenów zabudowanych”.

Autor licznych architektonicznych i urbanistycznych prac konkursowych.

Organizator Polsko – Niemieckich Warsztatów Studentów Architektury w ramach „Sommerakademie Goerlitz-Zgorzelec”

Uczestnik (w radzie doradczej) Fachbeirates der Internationalen Bauausstellung(IBA) Furst – Pukler- Land GmbH w Grossraschen.

Aktualne zainteresowania związane są z problemem rzeki jako przestrzeni publicznej miasta. Zostały one  zrealizowane w dwóch pracach projektowych: Bulwar Politechniki Wrocławskiej im. Prof. Kulczyńskiego i Zagospodarowanie basenu portowego Port Popowice.

Anna Kulińska

Mgr inż. arch.

Anna Kulińska

Mgr inż. arch.
Dyplom politechniki Gdańskiej na Wydziale Architektury i urbanistyki.

Czynny członek Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP i Izby Architektów RP. Od 2018 roku Przewodnicząca podkomisji ds. Powszechnej edukacji architektonicznej IARP oraz ogólnopolski koordynator programu edukacyjnego dla młodzieży Kształtowanie Przestrzeni. Wraz z Agnieszką Mogielnicką prowadzi własną pracownię projektową. 

Elżbieta Rybarczyk

Burmistrz Wielenia 2014 - 2024

Elżbieta Rybarczyk

Burmistrz Wielenia 2014 - 2024
mgr zarządzania zasobami ludzkimi, politolog, specjalista w zakresie HR, manager, certyfikowany lider społeczności lokalnych

Absolwentka Zespołu Szkół Artystycznych kier. Animacja Społeczności Lokalnej specjalność taniec w Szczecinie, Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej kier. Edukacja Społeczno – Obywatelska w Pile, Wyższej Szkoły Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa  specjalność Zarządzanie Zasobami Ludzkimi w Poznaniu, Szkoły Liderów Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności w Warszawie.

Osiągnięcia w pracy samorządowej i pozarządowej:  wdrażanie na terenie Powiatu Czarnkowsko – Trzcianeckiego Programu LEADER+ oraz LEADER 2007 – 2013 +2 z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, poprzez Stowarzyszenie Czarnkowsko – Trzcianecka Lokalna Grupa Działania ( 2006 – 2015 ); Założycielka i prezes Stowarzyszenia Rozwoju Lokalnego DYNIA w Rosku  2011;  doradca organizacji pozarządowych w ramach współpracy z Centrum PISOP z Poznania 2012 - 2014;

W okresie pełnienia funkcji Burmistrza Wielenia w latach 2014 – 2024 utworzenie Muzeum Ziemi Wieleńskiej - 2017;

Oddanie do użytku hali sportowo – widowiskowej w Wieleniu - 2017;

Przygotowanie oraz realizacja Lokalnego Programu Rewitalizacji dla Miasta i Gminy Wieleń 2017 – 2022 w ramach którego zrealizowano cztery inwestycje – Bulwary Nadnoteckie, Nowe Miasto w tym targowisko miejskie z zagospodarowaniem rynku, Przystanek Edukacja z kawiarenką i przestrzenią do działań kulturalnych oraz Mediateka z kinem, kawiarenką, nowoczesną biblioteką, pracowniami nowoczesnych technologii, centrum współpracy pokoleniowej i centrum wsparcia rodziny;

Utworzenie Centrum Integracji Społecznej na terenie Gminy Wieleń dla osób wykluczonych społecznie - 2017;

Realizacja wielu inwestycji poprawiającej infrastrukturę techniczną gminy min. budowa sieci wodociągowej i  kanalizacyjnej, budowa oraz termomodernizacja i modernizacja budynków użyteczności publicznej, budowa dróg i miejsc do rekreacji.

W sferze społecznej budowanie społeczeństwa obywatelskiego oraz wdrażanie nowej jakości zarządzania w samorządzie Gminy Wieleń.

Mariusz Wiśniewski

Zastępca Prezydenta Miasta Poznania

Mariusz Wiśniewski

Zastępca Prezydenta Miasta Poznania
Ur. w Poznaniu 7.05.1978 r., od początku zamieszkały na Nowym Mieście.

W 2002 r. ukończył na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu studia magisterskie na kierunku politologia, a w 2007 r. prawo. Ponadto ukończył studia podyplomowe "Organizacja i zarządzanie w administracji publicznej" na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu (2013) oraz Wyższy Kurs Obronny na Akademii Sztuk Wojennych w Warszawie (2022). Jest absolwentem Szkoły dla Młodych Liderów Społecznych i Politycznych w Warszawie (1999). W 2014 r. pracował  jako wiceprezes Funduszu Rozwoju i Promocji Województwa Wielkopolskiego S.A.; w l. 2012-14 był wykładowcą w Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu, a od 2017 r. (za wyjątkiem l.2020-22) prowadzi zajęcia na studiach podyplomowych na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM. W l. 2008-14 pracował w Zespole Doradców Wojewody Wielkopolskiego - Piotra Florka, gdzie był m.in. zaangażowany w organizację Konferencji Klimatycznej ONZ w Poznaniu w 2008 r. oraz spotkań w ramach polskiej Prezydencji w UE, które odbywały się w Poznaniu w 2011 r. Od 2006 do 2008 r. był asystentem Posła do Parlamentu Europejskiego dra Filipa Kaczmarka w poznańskim biurze poselskim. Od 2003 do 2006 r. pracował w Urzędzie Miasta Poznania, gdzie był organizatorem pierwszego w Polsce miejskiego programu staży studenckich; wcześniej m.in. w l. 1998-2000 był dziennikarzem działu sportowego "Gazety Poznańskiej". Absolwent XVII Liceum Ogólnokształcącego na os. Czecha (1997) oraz Szkoły Podstawowej nr 6 im.H.Cegielskiego na os.Rusa (1993).

Zbyszek Łowżył

Zbyszek Łowżył

Muzyk, kompozytor, inicjator wielu projektów artystycznych angażujących społecznie.

Przedsiębiorca, nauczyciel akademicki, animator miejski od ponad 15 lat skupiający uwagę i aktywność kreacyjną głównie na terenach nadwarciańskich, twórca KontenerART, twórca Ogrodu Szeląg, od kilku lat buduje Przystań/Marinę nad rzeką Wartą w Poznaniu na wysokości Szeląga.