Organizator:

O forum

Podziel się

D&A FORUM DESIGNU I ARCHITEKTURY

OdNowa

Zapraszamy na Forum Designu i Architektury vol. 5!

W 2023 r. rozwijać będziemy tematykę rozpoczętą zeszłorocznym Forum – zajmiemy się architekturą, którą pracuje na potencjale, rozwijając istniejący zasób. Wierzymy, że w przywracaniu i odnajdywaniu nowych funkcji istniejącym już zabudowaniom i przestrzeniom leży nie tylko głęboki sens – zwykle oznacza to mniejsze koszty środowiskowe oraz możliwość dowartościowania wysiłków poprzednich pokoleń architektów i budowniczych czy miejskiej bioróżnorodności, ale też szansa zmierzenia się z nowymi wyzwaniami – materiałowymi, prawnymi, projektowymi, zespołowymi.

Co więcej, adaptacja nie musi wcale oznaczać nowego życia budynków, układów i miejsc, ale także uczynienie tych inwestycji trwałymi, zdolnymi do przemian w przyszłości. Taka elastyczność funkcji powiększa naszą odporność na społeczne, ekonomiczne i klimatyczne wyzwania współczesności. Bardzo ważnym wymiarem pracy na zastanej tkance architektonicznej jest także efektywność energetyczna przekształcanych form i przestrzeni; zwłaszcza w dobie kryzysów, z jakimi przychodzi nam się zmierzyć współcześnie.

Wspólnie z gośćmi specjalnymi Forum dyskutować będziemy o szansach i trudnościach związanych z adaptacją do nowych użyć i efektywnością energetyczną zarówno pojedynczych domów mieszkalnych, jak i przestrzeni oraz układów urbanistycznych. W nowej formule debat – skoncentrowanych wokół studium przypadków – przyjrzymy się jak owe szanse i trudności pokonywano w rzeczywistych zespołach projektowo-budowlanych, w toku konkretnych inwestycji domu jednorodzinnego oraz wielkoskalowych przykładach miejskiego dziedzictwa architektonicznego.

Forum ponownie będzie także przestrzenią prezentacji najciekawszych wielkopolskich relacji z ostatnich lat, której jednak nie zawsze przebiły się do ogólnopolskiego dyskursu. Planujemy także warsztat – tym razem poznamy od kulis proces rozpłytowywania Placu Defilad, by wskazówki te móc wykorzystać także w innych przestrzeniach miejskich.

 

Projekt 1m/ARCH

Jak dużo miejsca potrzeba, by zaprezentować unikatowe projekty architektoniczne, umiejętności i pasję architektów i projektantów? 1 metr – bieżący, kwadratowy, sześcienny. Taka idea przyświeca prezentacji biur i pracowni architektonicznych podczas targów budownictwa i architektury BUDMA.

Zaprezentuj swoje najlepsze, dotychczasowe lub przyszłe projekty, podczas najważniejszych targów budownictwa i architektury w Polsce!

UWAGA! Liczba miejsc ograniczona - liczy się kolejność zgłoszeń.

Formularz zgłoszeniowy Regulamin projektu 1m/ARCH

Konkurs Szkice Architektoniczne

Inne spojrzenie na architekturę - Stare po nowemu.

Uruchom wyobraźnię, zaprezentuj kunszt i niezwykłe zdolności warsztatowe - przygotuj szkic techniką tradycyjną i wygraj konkurs Szkice Architektoniczne!

Prace, wykonane techniką tradycyjną, powinny uwzględniać aktualne zagadnienia dbałości o środowisko naturalne, której przejawem może być kreowanie odpowiedzialnej i funkcjonalnej architektury obiektu bądź przestrzeni. 10 nominowanych prac, ocenionych przez eksperckie Jury, awansuje do ścisłego finału. W trakcie targów BUDMA ogłoszeni zostaną zwycięzcy konkursu.